Ćwiczenia ratownictwa technicznego

13.03.2016

W dniu 28 lutego 2016 roku na parkingu obok szkoły ćwiczyliśmy ewakuację poszkodowanego z samochodu z użyciem sprzętu ratownictwa technicznego. Zapraszamy do relacji z ćwiczeń.

Tematem ćwiczeń było użycie sprzętu ratownictwa technicznego do ewakuacji poszkodowanego uwięzionego w samochodzie Audi 80 według ustalonych założeń. W ćwiczeniach wzieło udział 9 strażaków ratowników, któych zadaniem bezpośrednio po zadysponowaniu było zabezpieczenie terenu, samochodu i ocena stanu poszkodowanego. Następnie ratownik wszedł do środka pojazdu, przeprowadził wywiad z poszkodowanym i okrył do kocem. Następnie przystąpiono do przygotowania drogi ewakuacji przez przednie drzwi od strony kierowcy z użyciem rozpieracza. Po usunięciu drzwi poszkodowany został ewakuowany przy pomocy noszy typu deska. Na tym zakończyła się część główna ćwiczeń.

W dalszej kolejności druhowie doskonalili swoje umiejetności posługiwania się narzędziami ratowniczymi tj, usunięto szyby, otwarto pozostałe drzwi z użyciem narzędzi ratowniczych, usunięto środkowe słupki samochodu, przy pomocy łańcuchów odciągnięto kierownicę. Na samym końcu usunięto dach. Po części technicznej całość wraku pokryto prewencyjnie piana gaśniczą podawana z wytowrnicy pianowej.

Całość ćwiczeń trwała 2 godziny. Wszystkiem przyglądał się i służył poradą Komendant Gminny.

Zapraszamy do foto relacji z ćwiczeń.

Autor: xxx |